27 listopada Dyskusyjny Klub Książki działający w Bibliotece Publicznej gościł w  CDN Bibliotece Pedagogicznej w Trzciance. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć wystawę zdjęć „Książka”, które zostały wykonane przez Grupę Fotograficzną działającą w Trzcianeckim Domu Kultury.

Podczas spotkania klubowicze rozmawiali o „Wierszach zebranych” Stanisława Barańczaka. Z poezją spotkali się dopiero po raz drugi w ciągu ponadpięcioletniej historii DKK.

Utwory Barańczaka, poety, tłumacza, eseisty spodobały się czytelnikom. Zwrócili uwagę na ciekawą formę niektórych wierszy. Te z lat 70-tych i 80-tych odzwierciedlają ówczesną szarą rzeczywistość, są zaangażowane politycznie („Określona epoka”), poruszają i skłaniają do refleksji, nie straciły na aktualności.

Poezja nowofalowa, której przedstawicielem jest Barańczak, była punktem wyjścia do szerszej dyskusji na temat patriotyzmu, miejsca poezji w dzisiejszym świecie.

Bardzo się cieszymy z tak wysokiej frekwencji podczas tego spotkania. Dziękujemy Pani Bogusławie Dembińskiej – Dyrektor Biblioteki Publicznej MiG Trzcianka oraz Pani Katarzynie Hołyst – opiekunce Dyskusyjnego Klubu Książki za umożliwienie spotkania w Bibliotece Pedagogicznej.

 

Małgorzata Świątek