SONY DSC Podczas tegorocznego Narodowego Czytania oddaliśmy się lekturze „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji Biblioteka Publiczna, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Publiczna Biblioteka Pedagogiczna zaprosiły miłośników twórczości noblisty do wzięcia udziału we wspólnym czytaniu.

10 października w Parku 1. Maja rozbrzmiały fragmenty pochodzące z Sienkiewiczowskiej „Trylogii”. Narodowe Czytanie w Trzciance rozpoczął włodarz miasta – Krzysztof Czarnecki, po którym wystąpiła Grażyna Zozula, zastępca burmistrza. Swoją interpretację fragmentu „Ogniem i mieczem” przedstawił Wiesław Maszewski, starosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, który pojawił się na scenie w duecie z aktorem z  Teatru  „Lotka”. Zbigniew Maćkowiak, radny powiatu również zaprezentował fragment Trylogii. Narodowe Czytanie nie mogło odbyć się bez Artura Starosty, uczestnika scen batalistycznych w filmie „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, który wystąpił w stroju husarza. Małgorzata Szadkowska, polonistka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Sienkiewicza, swoją interpretację tekstu Sienkiewicza dedykowała młodzieży z Niemiec i Ukrainy, która przebywa w Trzciance w ramach wymiany międzyszkolnej.  Fragmenty utworów noblisty przedstawili także: Estera Bartol, sierżant sztabowy Komisariatu Policji, Emil Lehwark z Nadleśnictwa Trzcianka oraz Elżbieta Panert-Mumot, poetka. Wśród czytających nie zabrakło młodych aktorów z Teatru Lotka, uczennic z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Białej.

Narodowe Czytanie zgromadziło młodzież z trzcianeckich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, która wysłuchała poszczególnych fragmentów „Pana Wołodyjowskiego”, „Potopu” oraz „Ogniem i mieczem”. Wspólnej lekturze towarzyszyła wystawa „Słowem malowane – ilustracje do dzieł Henryka Sienkiewicza” z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Narodowe Czytanie w Trzciance poprowadził Włodzimierz Ignasiński, przewodniczący Rady Miejskiej i dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.

Narodowe Czytanie jest ogólnopolską akcją, która powstała z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Trzcianka

SONY DSC SONY DSC
SONY DSC SONY DSC